utställningsresultat 2018


SKK Göteborg Nordic 2018-01-06 My Dog 1 (5+9) 0+3 valpar domare: Moa Persson

BIR Nordic Cert Dk Uch Se Uch Dervisch Fifty Words For Snow 
Bh -2 Nordic r-cert Nord Uch Corrino Forum Romanum
Bh -3 C.I.B Ee Ch Za Ch At Bs-13, VDH Bundessieger-13 No Uch Se Uch Se v-12 Dervisch Sky Is The Limit
BIM Nordic Cert Se Uch Dk Uch Vdh Ch Augustimåne’s Circus
Bt -2 Cert Nordic r-cert Dogcastle’s Cayenne
Bt -3 R-cert Lucija Gorzowska Panorama
Bt -4 Black Others Äppelkriget

BIR-valp Dogcastle’s Rare Pearl

2 valpkl Bonpi’s Marygold Of Jazz
3 valpkl Bonpi’s Marquess Of Pembrook

Vg / ökl Qvickelyckans Taggsson
Ex 3/ chkl C.I.B At Ch At sw-13 Ökwzr Ch-13 Se Uch No Uch Je T’Aime Forum Romanum

Ex 1/ jkl Black Others Alice Söta Alice
Ex 2/ jkl Py’s Irella
Ex 3/ ukl Augustimåne’s Fröken
Ex 4/ ukl Valles Vinthund Zeven
G / ökl Al-shén Una


SKK Göteborg Int 2018-01-07 My Dog 2 (6+13) 0+? valpar domare: Benny Blid von Schedvin

BIR Cacib Se Uch Dk Uch Dervisch Fifty Words For Snow 
Bh -2 Cert R-cacib Qvickelyckans Taggsson *ny champion*
Bh -3 C.I.B Ee Ch Za Ch At Bs-13, VDH Bundessieger-13 No Uch Se Uch Se v-12 Dervisch Sky Is The Limit
Bh -4 Nord Uch Corrino Forum Romanum
BIM Cert Py’s Irella
Bt -2 Cacib Se Uch Dk Uch Vdh Ch Augustimåne’s Circus
Bt -3 R-cert Black Others Alice Söta Alice
Bt -4 R-cacib Dk Uch Se Uch Qvickelyckans Isa

Ex 2/ ökl Dervisch Rock And Roll Music
Ex 3/ chkl C.I.B At Ch At sw-13 Ökwzr Ch-13 Se Uch No Uch Je T’Aime Forum Romanum

Ex 1 ck/ ukl Rhea Silvia Della Casa Pulcinella
Ex 2 ck/ ukl Black Others Äppelkriget
Ex 3/ ukl Dervisch Peaches
Ex 4/ ukl Valles Vinthund Zeven
Vg / ukl Augustimåne’s Fröken
Vg / ukl Zakeya’s Fiona
Ex 1 ck/ ökl Lucija Gorzowska Panorama
Ex 2 ck/ ökl Dervisch Let The Music Play
Vg 3/ ökl Al-shén Una


SvVK Boden 2018-03-24 (2+5) domare: Knut Blütecher

BIM Cert Fi Uch Ylladian Frosen Ashes *ny champion*
Bh -2 R-cert Arceum’s Tenzin
BIR Cert Yebelli’s Nike *ny champion*
Bt -2 R-cert Sprintholic Miracle
Bt -3 Arceum’s Shirin
Bt -4 Ylladian Hazel Eyes

Vg 1/ ukl Arceum’s Teresa


SvVK Upplands Väsby 2018-03-25 (3+5) 1+1 baby? 1+1 valp? domare: Åke Cronander

BIM Cert Isildur Elfy Z Wislanego Brzegu *ny champion*
Bh -2 R-cert Ippolinas Il Sole Drago
BIR Cert Orion’s Midnight-Rose
Bt -2 R-cert Nitusch Habanera

BIR-baby Pollicinas Balbinka
BIM-baby Pollicinas Squalo

BIR-valp Marikarlos No Panties
BIM-valp ISO Bacardi

Disq /ökl Piraya’s Porthos

Ex 1/ ukl Chininas Yarrows On The Yard
Ex 2/ ukl Adelchi Ramona
Ex 2/ ökl Ippolinas Cornacchia


SKK Malmö Int 2018-03-31 (4+7) 0+1 valp? domare: Guenther Ehrenreich

BIM Cert Cacib Il Cagnolino Kenzo 
Bh -2 R-cert R-Cacib Diamond Peak Absolute Brilliant
BIR Cert Cacib Diamond Peak Bella Donna *ny champion*
Bt -2 R-Cacib Ch Lux Loral Tiberia Tiziana
Bt -3 R-cert IlCagnolino Jazetta
Bt -4 Valles Vinthund Zeven

BIR-valp Gizzelo’s Sweet Love

Vg 1/ ökl Good Times Amusing Sid
Vg 2/ ökl Egidiobogdan

Vg 1/ jkl Lux Loral Belladonna Bellissa
Vg 2/ ukl Lovoly’s Dressed For Success
Ex 1 ck/ ökl Team M Nova


SvVK Sundsvall 2018-04-07 (0+1) 0+1 valp domare: Tanya Ahlman-Stockmari

BIR Se Uch No Uch Yebelli’s Nike

1/ valpklass Yebelli’s Quila


SKK Sundsvall Nat 2018-04-08 (0+3) 0+1 valp domare: Ian Finney

BIR Se Uch No Uch Yebelli’s Nike

1/ valpklass Yebelli’s Quila

Ex 2/ ökl Nitusch Habanera
Ex 1/ chkl Am Ch Pinnacle Orange Is The New Black


SKK Västerås Nat 2018-04-28 (2+4) 1+1 valpar? domare: Jussi Liimatainen

BIR Cert Py’s Fantastica *BIG-2*
Bt -2 R-cert Orion’s Midnight-Rose

BIR-valp Tiny But Mighty Juliana
BIM-valp ISO Bacardi

Vg 1/ ökl Three Black Points Morning Sun
Ex 1/ chkl Ch Lovoly’s Man With The Golden Gun

Vg 2/ ukl Remaniq Rosalita Di Roma
Vg 1/ ökl Dervisch Sandstorm


SKK Lidköping 2018-05-12 (2+6) 1+1 valpar domare: Henrik Skog

BIM Nordic cert Se Uch Qvickelyckans Taggsson
BIR Cert Nordic cert Rhea Silvia Della Casa Pulcinella
Bt -2 Nordic r-cert Dk Uch Se Uch Lux Loral Tiberia Tiziana
Bt -3 R-cert Py’s Irella
Bt -4 Black Others Äppelkriget

BIR-valp Qvickelyckans Hassel
BIM-valp Qvickelyckans Tonka

Ex 1/ ökl Dervisch Rock And Roll Music

Ex 2/ jkl Black Others Alice Söta Alice
Vg 2/ ökl Dervisch Peaches


SvVK Hässlehom 2018-05-19 (2+5) 1+0 baby? domare: Heinz Anschober

BIM Cert Lovoly’s Pansar 
Bh -2 Se Uch Dk Uch Dervisch Fifty Words For Snow
BIR Cert Il Cagnolino Jazetta *Ny champion*
Bt -2 R-cert Gizzelo’s Sweet Love
Bt -3 Se Uch Dk Uch Lux Loral Tiberia Tiziana
Bt -4 Dervisch Let The Music Play

BIR-baby Asti Sapphire Eric Chrismas Heart *BIS-baby*

Ex 2 ck/ ökl Dogcastle’s Cassia Buds


SKK Hässleholm Nordic 2018-05-20 (2+5) domare: Kitty Sjong

BIR Nordic cert Se Uch Dk Uch Dervisch Fifty Words For Snow 
Bh -2 Cert Nordic r-cert Lovoly’s Honey Doo Doo
BIM Nordic cert Se Uch Dk Uch Il Cagnolino Jazetta
Bt -2 Cert Nordic r-cert Gizzelo’s Sweet Love
Bt -3 R-cert Dogcastle’s Cassia Buds
Bt -4 Dk Uch Life Companion Jean

Ex 3 ck/ chkl Se Uch Dk Uch Lux Loral Tiberia Tiziana


SKK Piteå Nat 2018-05-26 (2+2) domare: Zafra Zirik

BIM Cert Arceum’s Tenzin *Ny champion*
Bh -2 R-cert Nattsmygarn Furuya Fukuruo
BIR Cert Arceum’s Shirin *Ny champion*
Bt -2 R-cert Dervisch You Make Me Feel Brand New


SKK Gimo Nordic 2018-05-27 (3+13) 1+2 valpar domare: Tina Permo

BIM Cert Nordic cert Tiny But Mighty Going My Own Way
BIR Cert Nordic cert Se V-17 Py’s Fantastica
Bt -2 Nordic r-cert Se Uch No Uch Yebelli’s Nike
Bt -3 R-cert Dervisch Afternoon Delight
Bt -4 Dervisch Sandstorm

BIR-valp Pollicinas Squalo
BIM-valp Pollicinas Balbinka

2 HP/valpkl Qvickelyckans Tonka

Vg 1/ ökl Three Black Points Morning Sun
Vg 1/ chkl Se Uch Isildur Elfy Z Wislanego Brzegu

Ex 1 ck/ jkl Black Others Alice Söta Alice
Ex 2 ck/ jkl Py’s Irella
Ex 3/ jkl Orion’s Midnight-Rose
Ex 4/ jkl Marikarlos No Panties
Vg / jkl Tiny But Mighty I’m In Love
Ex 1 ck/ brukskl Augustimåne’s Circus
Ex 4/ ökl Qvickelyckans Dexta
Ex opl/ ökl Black Others Äppelkriget
Ex opl/ ökl Nitusch Habanera


SKK Norrköping Nat 2018-06-03 (3+8) 1+2 valpar domare: Anthony Allcock

BIR Cert Py’s Fantastica *Ny champion*

BIR-valp Pollicinas Squalo
BIM-valp Pollicinas Balbinka

2/ valpkl Py’s Jolene

Ex 1/ ökl Tiny But Mighty Going My Own Way
Vg 2/ ökl Ippolinas Il Sole Drago
G / chkl Se Uch Isildur Elfy Z Wislanego Brzegu

Vg 1/ jkl Marikarlos No Panties
Vg 2/ jkl Orion’s Midnight-Rose
G / ukl Remaniq Rosalita Di Roma
Ex 2/ ökl Piraya’s Tessla
Vg 3/ ökl Adelchi Ramona
Vg 4/ ökl Dogcastle’s Cassia Bud
G / ökl Ippolinas Cornacchia


SKK Vänersborg Nordic 2018-06-09 (2+9) domare: Eli-Marie Klepp

BIM Nordic cert Se Uch Qvickelyckans Taggsson 
BIR Cert Nordic cert Black Others Alice Söta Alice
Bt -2 Nordic r-cert Se Uch Dk Uch Lux Loral Tiberia Tiziana
Bt -3 R-cert Remaniq Rosalita Di Roma
Bt -4 Black Others Äppelkriget

Vg 1/ ukl Qvickelyckans Valentino

Ex 1 ck/ jkl Py’s Irella
Ex 2/ jkl Bonpi’s Marygold Of Jazz
Ex 3/ jkl Lilla La Bella’s Syster Saga
Vg 2/ ökl Rhea Silvia Della Casa Pulcinella
Vg 3/ ökl Heesa Meesas Hola Grey Tora


SKK Leksand Nat 2018-06-10 (1+6) domare: Arvid Göransson

BIR Se Uch Lovoly’s For Your Eyes Only 
Bt -2 Cert Black Others Äppelkriget
Bt -3 R-cert Black Others Alice Söta Alice

Ex 1/ ökl Tiny But Mighty Going My Own Way

Ex 2/ jkl Marikarlos Nice Bikini
Ex 3/ jkl Py’s Irella
Vg 4/ jkl Orion’s Midnight-Rose


SvVK Tånga Hed 2018-06-16 (3+12) ?+1 valpar, 1+1 baby domare: Iveta Vejtekova

BIM Nord Uch Hu Ch Corrino Forum Romanum 
BIR Cert Gizzelo Sweet Love *BIS-3 junior*
Bt- 2 R-cert Lucija Gorzowska Panorama
Bt -3 Augustimåne’s Fröken
Bt -4 Nord Vv-15 Se Uch Vdh Ch Skogsville’s Sweet Little Lovin

BIR-valp Elena *BIS-3 valp*

BIR-baby Black Others True Grit
BIM-baby Black Others Sju vågade livet

Vg 1/ ukl Qvickelyckans Valentino
Vg 2/ chkl Se Uch Augustimåne’s Anubis

Ex 2/ jkl Augustimåne’s Glitter
Ex 3/ jkl Py’s Irella
Ex 4/ jkl Black Others Alice Söta Alice
Vg opl/ Lilla La Bella’s Syster Saga
Vg 3/ ökl Black Others Äppelkriget
Vg 4/ ökl Augustimåne’s Flamma
Vg opl/ Heesa Meesas Grey Hola Tora
Vg opl/ Heesa Meesas Blossom N Disa


SKK Vännäs Nat 2018-06-16 (2+1) 1+1 valpar domare: Kristin Kerem

BIM C.I.B Nord Lcch DK Uch Nord Uch Nord jv -14 No jv -14 FCI Euro Sighthound-14 FCI Euro Junior Sighthound-14 FCI Sighthound Club Junior-14 Qvickelyckans Silvano
BIR Se Uch Arceum’s Shirin

BIR-valp Tiny But Mighty Justin
BIM-valp Yebelli’s Quila

Ex 1/ ökl Se Uch Arceum’s Tenzin


SvVK Vännäs 2018-06-17 (2+2) 0+1 baby, 1+1 valpar domare: Annette Bystrup

BIM Se Uch Arceum’s Tenzin 
Bh -2 C.I.B Nord Lcch DK Uch Nord Uch Nord jv -14 No jv -14 FCI Euro Sighthound-14 FCI Euro Junior Sighthound-14 FCI Sighthound Club Junior-14 Qvickelyckans Silvano
BIR Se Uch No Uch Yebelli’s Nike

BIR-baby Arceum’s Alexandria *BIS-4 baby*

BIR-valp Yebelli’s Quila *BIS-4 valp*
BIM-valp Tiny But Mighty Justin

Ex 1/ ökl Se Uch Arceum’s Shirin


SKK Gällivare Nordic 2018-06-30 (3+1) domare: Mikael Nilsson

BIM Nordic cert Se Uch Arceum’s Tenzin 
BIR Nordic cert C.I.B Nord Uch Dervisch Sixteen Shades Of Blue *BIG-1*

Ex 1/ jkl Gizzelo Grand Love
Disq/ ökl Nattsmygarn Furuya Fukurou


SKK Alfta Nat 2018-06-30 (0+1) domare: Barbara Ruth Smith

BIR Cert Sv jv-16 Sv v-16 Arkita’s Tyzzana *Ny champion*


SKK Borås Nat 2018-07-01 (2+12) 1+0 valpar? domare: Regina Tromp-Pruijn
BIM Nord Uch Hu Ch Corrino Forum Romanum 
BIR Cert Gizzelo Sweet Love
Bt -2 R-cert Lucija Gorzowska Panorama
Bt -3 Se Uch Dk Uch Lux Loral Tiberia Tiziana
Bt -4 Bonpi’s Marygold Of Jazz
BIR-valp Asti Sapphire Eric Chrismas
Vg 1/ jkl Bonpi’s Mr Carson Of Jazz
Ex 3 ck/ jkl Py’s Irella
Vg 4/ jkl Lexi
Vg 1/vukl Black Others Alice Söta Alice
Ex 2 ck/ ökl Black Others Äppelkriget
Ex 3/ ökl Dervisch Let The Music Play
Ex 4/ ökl Valles Vinthund Zeven
Ex opl/ ökl Dervisch Afternoon Delight
Ex 2/ chkl Black Others Under Solen


SKK Tvååker Nordic 2018-07-06 (2+8) 1+0 valpar domare: Vanessa Cox

BIM Nordic cert Nord Uch Hu Ch Corrino Forum Romanum
Bh -2 Cert Nordic r-cert Lovoly’s Honey Doo Doo
BIR Cert Nordic cert Lucija Gorzowska Panorama
Bt -2 R-cert Nordic r-cert Dervisch Let The Music Play
Bt -3 Py’s Irella
Bt -4 Gizzelo Sweet Love

BIR-valp Asti Sapphire Eric Chrismas

Vg 2/ ukl Black Others Alice Söta Alice
Vg 3/ ökl Black Others Äppelkriget
Vg 4/ ökl Dervisch Afternoon Delight
Vg opl/ ökl Valles Vinthund Zeven


SKK Tvååker Nat 2018-07-07


SKK Piteå Int 2018-07-14


SvVK Råneå 2018-07-15 (0+6) domare: Björn Fritz
BIR Cert Dk jv-15 Dk Uch Int Uch Hu Ch Ro Ch Jemma Des Princes De Minos 
Bt -2 R-cert Hamingjor Aura
Bt -3 Se Uch Sv jv-16 Sv v-16 Arkita’s Tyzzana
Bt -4 Yebelli’s Quila
Ex 3/ jkl Bonnie
Ex 2 ck/ chkl Dk Uch Ro Ch Little Dragons Zarah Leander


SKK Västerås Nordic 2018-07-21

SvVK Strömsholm 2018-07-28

SKK Ransäter Nordic 2018-07-29

SvVK Svenstavik 2018-08-04

SKK Märsta Int 2018-08-04

SKK Svenstavik Nordic 2018-08-05

SvVK Ronneby 2018-08-11

SvVK Bjurholm 2018-08-11

SKK Ronneby Nat 2018-08-12

SKK Askersund Nat 2018-08-11

SKK Överkalix Nat 2018-08-19

SKK Norrköping Nordic 2018-08-19

SKK Eskilstuna Nat 2018-08-18

SKK Visby Nat 2018-08-25

SKK Ljungskile Nat 2018-08-25

SKK Visby Int 2018-08-26

SKK Öland Nat 2018-09-01

SKK Sandviken Nordic 2018-09-02

SKK Gimo Nat 2018-09-09

SvVK Boden 2018-09-22

SKK Eslöv Nat 2018-09-23

SKK Sundsvall Int 2018-10-07

SvVK Enköping 2018-10-13

SKK Växjö Int 2018-11-04

SKK Stockholm Nordic 2018-12-09

uppdaterad: 2018-07-20