Resultat GRAINS special 2015

Resultat GRAINS specialStrömsholm 2015-07-26

Domare: Agneta Kappers, Kennel Kapriol
Alla foton: Sif Bredenfeldt om inget annat anges.

Finaler:

BIS Valp:
bis_valp_chaandra1 Ghazoot Chaandra
2 Cazaion Chantal

BIS Unghund:bis_unghund_2015

Foto Denice Påhlsson
1 Stoneville Who’s Better Who’s Best
2 Tillieville Vera Verdandie
3 Yelloweyes Piraya

BIS finalen 2015 GRAINS

bisfinal_2015Foto Ingela Näslund
1 STONEVILLE WHO’S BETTER WHO’S BEST
2 HOT ISLE FERMINA
3 GHAZOOT BAQIIR
4 EL-ADINI-ADIZA


Ras resultat:

AZAWAKH

Anmälda 2+3 deltog 2+3

Öppen klass hanar:

Xolo Ak llaman EXC/1 CK CERT BH1 BIM

Championklass hanar:

CIBN CH El-Adini Akiki EXC/1 CK BH2

Juniorklass tikar:

Tombouktou’s Kabiru EXC/1 CK CERT BT2

Unghundsklaass tikar:

SE JV-14 SE V-14 SE JV-15 SE V-15 Oska Kel Lusitania Chotsani VG1

Championklass tikar:

INT N DK SE UCH JWW12 NV-12 -13 NORDV-14 El-Adini-Adiza EXC/1 CK BT1 BIR

bir_bim_stromsholm

el_adini_adia
oska_kel_lusiania_chotsani***********************
Chart Polski
Anmälda 1 Deltog 1

Unghundsklass tikar

SE V-14 SEJV-14 NORDJV-14 NOJV-14 FINJV-14 HEL JV-14 Stoneville Who’s Better Who’s Best EXC/1 CK CERT BT1 BIR BIS-1

helena_chartpolskifoto tillhör Helena Håkansson

*********************************
Galgo Español
Juniorklass hanar:

Hot Isle Gaspar, EXC/3
gaspar

SE JV-15 Magic Blues Bobby Bland, EXC/2 CK BH-4 R-CERT
bobby_bland

Magic Blues Buddy Guy, EXC/1 CK BH-2 CERT, BIM-junior
buddy_guy
Magic Blues Bruce Springsteen, EXC/4
bruce_springsteen

Championklass hanar:

SE UCh NO UCh Elendili’s Eru, EXC/3
ellendilis_cayetanoElendili’s Eru & Hot Isle Cayetano

WW-14 EuV-14 EuV-12 C.I.B NORD FI UCh ROM Ch CZ Ch VDH Ch DE Ch NORD JV-10 DKV-13 SE V-13 SE V-14 NO V-14 NORD V-14 FIN V-14 SE V-15 Hot Isle Cayetano, EXC/1 CK BH-1 BIM

JWW-14 SE NO DK FI UCh SE JV-14 NO JV-14 NORD JV-14 Hot Isle Fausto, EXC/2 CK
fausto

Veteranklass hanar:

SUCh DKUCh INT LCCh Hot Isle Adelardo, EXC/1 CK BH-3, BIR-veteran BIS-veteran
adelardo

SE UCh SV-09 Knallåsen’s Zodiaco, EXC/2 CK
zodiaco

Juniorklass tikar:

Hot Isle Garabina, EXC/1 CK BT-2 CERT, BIR-junior BIS-junior

garabina_generosaHot Isle Garabina & Hot Isle Generosa

Hot Isle Generosa, EXC/4

SE JV-15 Magic Blues Bathory, EXC/2 CK BT-4 R-CERT

bathory_blondieMagic Blues Bathory & Magic Blues Blondie

Magic Blues Blondie, EXC/3 CK

Öppen klass tikar:

Hot Isle Erizelda, EXC/2 CK

erizelda_aerinHot Isle Erizelda & Magh Itha’s Aerin

Magh Itha’s Aerin, EXC/3 CK

Magh Itha’s Alsirin, EXC/1 CK
alisirin

Championklass tikar:

SE UCh Cous-Cous Regaliz Memoria, EXC/2 CK BT-3

SE NO DK FI UCh NO JV-14 NO V-14 NORD JV-14 SE V-15 Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 BIR BIS-2

SE UCh FIN UCh DK Ch SE LCCh Magic Blues Asta Kask, EXC/3

Veteranklass tikar:

SE UCh INT LCCh Hot Isle Angelita, EXC/3 CK
SE UCh DK Ch SE LCCh NO LCCh Hot Isle Ascención, EXC/1 CK BIM-veteran

C.I.B C.I.B.P NORD UCh SE V-07 DK Ch SE LCCh Zarandillo Bella Ynez, EXC/2 CK

Avelsklass:

SE UCh NO UCh Elendili’s Eru, 2 HP

C.I.B Cocolores Hatari, 1 HP BIR-avelsgrupp BIS-avelsgrupp

Uppfödarklass:

Kennel Hot Isle, 1 HP BIR-uppfödare BIS-uppfödare

Kennel Magic Blues, 2 HP
*******************************************

Podenco Ibicenco korthår
Anmälda 5+2 Deltog 5+2

Valpar 1+1 0+1

Valpklass hanar 6-9 mån

Yellow Eye’s Diablo deltog ej

Juniorklass hanar

Yellow Eye’s Oden EXC/1

Unghundsklass hanar

SVJV-14 End of Time Back to Innocence EXC/1

Yellow Eye’s Passion EXC/2

Öppenklass hanar

Amuleth Bohemia Platina EXC/1 CK CERT BH2

Championklass hanar

SUCH SEV-14 Barrongiz you’re gonna love me EXC/1 CK BH1 BIM

Valpklass tikar 6-9 mån

Cazaion Chantal 1 HP Bästa valp

Unghundsklass tikar

Isothis Des Louves d’Abyssinie EXC/2 CK r-CERT BT2

RLD N Yellow Eye’s Piraya EXC CK CERT BT1 BIR
bir_special_2015

Barrongiz you’re gonna love me BIM Yellow Eye’s Piraya BIR

isothis_1

Isothis Des Louves d’Abyssinie

amuleth_1

Amuleth Bohemia Platina
huvud_2huvud_1

**********************************************
Podenco Ibicenco strävhår

Anmälda 0+1

Deltagare 0+1

SEV-14 SEUCH Jota de la Sierra de Avilla EXC1 CK BT1 BIR
jota_1
*************
Sloughi

Anmälda 3+3 Deltog 3+3

Valpar 0+2 deltog 0+2
baqiir_bir_wassadou_bim

Championklass hanar:

SEv-15 SUCH Al Suwiid Cemal EXC/2 CK BH2cemal_grains

WW14 SUCH NOUCH FINUCH NORDUCH INTUCH SEV 14 NOV 11 o 13 FINV 13 H-forsV13 Ghazoot Baqiir EXC/1 CK BH BIRbaqiir_grains

SEUCH SELCH V’fa’Iz Shi’rayan EXC/3vfaiz_grains

Valpklass tikar:

Ghazoot Chaami 2 HP

Ghazoot Chaandra 1 HP Bästa Valpchaandra_grains

Unghundsklass tikar:

Tillieville Vera Verdandie EXC/1 CK CERT BT2

Championklass tikar:

SEUCH NOUCH FIUCH NORDUCH CIB NOV 11 NOV 12 Nord V 11 SEV 11 H-fors V 13 Finsk V 13 Ghazoot Baqila EXC/2 CK BT3

NOLCCH SELCCH SEUCH NOUCH FINUCH Tillieville Wassadou EXC/1 CK BT1 BIM

Kommentera