GRAINS special 2016

Tånga Hed 26 juni 2016

domare: Liz-Beth C Liljeqvist
Totalt 28 hundar anmälda med 27 deltagande + en uppfödargrupp

magyar agar (0+1)

tikar juniorklass

Vakvagta Latomas
Excellent ck 1:a juniorklass BT-1 cert BIR
äg: Carina Sjöblom
VakvagtaLatomas(MagAg)

chart polski – (0+1) valp (0+1)

tikar valpklass 6 – 9 månader

Silverhöjden’s Lucy
1:a HP BIR Valp BEST IN SHOW-2 Valp
äg: Monika Wallin
SilverhöjdensLucy(ChP)

championklass

SeUch NoUch DkUch NordUch NoV-15 NordV-15 SeV-14 SeJv-14 NoJv-13 NordJv-14 FinJv-14 HelJv-14 Stoneville Who’s Better Who’s Best.
Excellent CK 1a championklass BT-1  BIR BEST IN SHOW
äg: Helena Håkansson
StonevilleWhosBetterWhosBest(ChP)

podenco ibicenco, korthår – 8/9 deltagande.

hanar juniorklass

Kalo Skilo’s Bow Bells Guns N Roses.
Excellent ck 1:a juniorklass BH-1 cert BIR BEST IN SHOW JUNIOR, BEST IN SHOW 2
äg: Maria Knudsen

championklass

SeUch Yellow Eyes Obelix
Excellent ck 1:a championklass BH-2
äg: Rebecka Andersen
YellowEyesObelix(PiKort)

SeV-14 SeUch Barrongiz You’re Gonna Love Me
Excellent ck 2:a championklass BH-3
äg: December Hede

BarrongizYoureGonnaLoveMe(PiKort)

tikar valpklass 6 – 9 månader

Afilador Put a Spell on You
1:a HP BIR valp BEST IN SHOW VALP
äg: Maria Knudsen

AfiladorPutaspellonYou(PIKORT)

juniorklass

Victoria Rjabina de Bergerac
Excellent 1:a juniorklass
äg: December Hede
VictoriaRjabinaDEBergerac(PiKort)

unghundsklass

NordJV-15 Cazaion Chantal
Excellent CK 1:a unghundsklass BT-2 CERT
äg: December Hede
KazaionChantal(PiKort)

championklass

SeV-15 Rosenhill’s La-Paloma
Excellent CK 1:a Championklass BT-1 BIM
äg: Maria Knudsen
RosenhillsLaPaloma(PiKort)

RLD N RLD F SeUch Yellow Eyes Piraya
Excellent 2:a championklass
äg: Suzan Atalar
YellowEyesPiraya(PiKort)

podenco ibicenco, strävhår (0+2)

tikar juniorklass

Kalo Skilo’s A Dozen Cymbline Roses
Excellent 1:a Juniorklass
äg: Maria Knudsen
KaloSkilosADozenCymblineRoses(PiSträv)

championklass

SeUch DkUch Jota de la Sierra de Avila
Excellent CK 1:a championklass BT-1 BIR BEST IN SHOW 4
äg: Annika Kroon
JotaDeLaSierraDeAvila(PiSträv)

galgo español – (7+7)

hanar unghundsklass

Sahejeev’s Desert Way
Excellent 2:a unghundsklass
äg: Eva Håkansson
SahejeevsDesertWay(GE)

Sahejeev’s Moby Dick
Excellent CK 1:a unghundsklass BH-1 CERT BIR BEST IN SHOW UNGHUND BEST IN SHOW-3
äg: Eva Håkansson
SahejeevsMobyDick(GE)

Warlock’s Alabar
Very Good 3:a unghundsklass
äg: Dessi Hedin
WarlocksAlabar(GE)

championklass

SeUch NoUch Elendilis Eru
Excellent CK 2:a championklass BH-3
äg: Sif Bredenfeldt
ElendilisEru(GE)
Jww-14 NordUch DkUch NordJv-14 NoJv-14 SeJv-14 Hot Isle Fausto
Excellent CK 1:a championklass BH-2
äg: Pia Hedman
HotIsleFausto

SeUch DkUch DkJv-15 Hot Isle Gaspar
Excellent CK 3:a championklass BH-4
äg: Pia Hedman
HotIsleGaspar(GE)

Veteranklass

SeUch SeV-09 Knallåsen’s Zodiaco
Excellent 1:a veteranklass
äg: Sif Bredenfeldt
KnallåsensZodiaco(GE)

tikar unghundsklass

Warlock’s Alabanza
Excellent 1:a unghundsklass
äg: Ingela Weinberger
WarlocksAlabanza(GE)

Bruksklass

Int LcCh Se LcCh SeUch Zakeya’s Mizz Merizza
Excellent CK 1:a bruksklass BT-2 BEST IN SHOW BRUKS
äg: Christina Hoverberg
ZakeyasMizzMerizza(GE)

Öppen klass

Hot Isle Erizelda
Excellent CK 1:a öppen klass BT-4 CERT CHAMPIONAT
äg: Christina Hoverberg
HotIsleErizelda(GE)

Championklass

NoV-14 NoJv-14 NordJv-14 SeV-15 NordUch FiUch LtCh Hot Isle Fermina
Excellent CK 1:a championklass BT-1 BIM
äg:  AnnMari Strömquist & Annika Janson
HotIsleFermina(GE)

Veteranklass

Int LcCh Dk LcCh No LcCh Se LcCh SeUch Hot Isle Angelita
Excellent 2:a veteranklass
äg: Christina Hoverberg
HotIsleAngelita(GE)

Se LcCh SeUch Knallåsen’s Zalamer
Excellent CK 1:a veteranklass BT-3 BIR Veteran BEST IN SHOW VETERAN
äg: Carina Sääf
KnallåsensZalamer(GE)
SeUch Warlock’s Luiosa
Excellent 3:a Veteranklass
äg: Ann-Christin Nordhed-Svensson
WarlocksLuiosa(GE)

 

Uppfödargrupp
Kennel Hot Isle (AnnMari Strömquist & Annika Janson)
Deltar med 19, 20, 24, 25
Excellent HP 1a Uppfödargrupp BEST IN SHOW UPPFÖDARGRUPP
KennelHotIsle

FINALRESULTAT

Best in Show valp – Afilador Put a Spell on You, podenco ibicenco, korthår, äg: Maria Knudsen
BIS1ValpKort
Best In Show valp-2 – Silverhöjden’s Lucy, chart polski, äg: Monika Wallin
BIS2ValpChP

Best in Show junior – Kalo Skilo’s Bow Bells Guns N Roses, podenco ibicenco, korthår, äg: Maria Knudsen

BIS1Junior

Best in Show junior-2 (Kalo Skilo’s A Dozen Cymbline Roses, podenco ibicenco, strävhår, äg: Maria Knudsen
BIS2Junior

Best in Show unghund – Sahejeev’s Moby Dick, galgo español, äg: Eva Håkansson

Best in Show ynghund-2 – Cazaion Chantal, podenco ibicenco, korthår, äg: December Hede
BISUng1o2

Best in Show bruks – Zakeya’s Mizz Merizza, galgo español, äg: Christina Hoverberg

BISBruks

Best in Show veteran – Knallåsen’s Zalamer, galgo español, äg: Carina Sääf
BISVeteran

Best in Show parklass – podenco bicenco, korthår
BISpar

Best in Show parklass-2 – galgo español
BISpar2

Best in Show uppfödare – kennel Hot Isle
BISUppfödare

BEST IN SHOW – Stoneville Who’s Better Who’s Best, chart polski, äg: Helena Håkansson
BIS1ChP

BEST IN SHOW 2 – Kalo Skilo’s Bow Bells Guns N Roses, podenco ibicenco, korthår, äg: Maria Knudsen
BIS2Kort

BEST IN SHOW 3 – Sahejeev’s Moby Dick, galgo español, äg: Eva Håkansson
BIS3Galgo

BEST IN SHOW 4 – Jota de la Sierra de Avila, podenco ibicenco, strävhår, äg: Annika Kroon
BIS4Sträv

 

Ett stort tack till våra sponsorer

Hills Hundfoder
Luna Design
Suzan Atalar
Solveig Molin
Kennel Elendilis
Christina Hoverberg
Kennel Belara www.belara.net
Kennel Sinsline www.sinsline.se
Kennel Ambergini www.amberginis.com
Dimmans Hundhälsa www.dimmanshundhalsa.com
Mira Lindgren www.facebook.com/creativemiraofficial
Angelina & Lena Larsson www.showingdog.weebly.com