Utställningsresultat 2014

utställningsresultat 2014


Växjö 2014-11-02 SKK
Domare: Göran Bodegård

  Unghundsklass hanar:
BIM CACIB Cert: Cous-Cous Regaliz Carino
Unghundsklass tikar:
BIR CACIB Cert: SE VCH Grey Mountain Corazon
Öppenklass tikar:
Bt-2 Ck Zakeya´s Burning Love
Championklass tikar:
Bt-3 Ck: C.I.B. DKuch JWW-08 NordV-12 SEuch Grey Mountain Belita

BIR_BIM_vaxjo14

 

———————————————————————————
SvVK Vallentuna 2014-10-19
Domare: Björg Foss, Norge
Anm vuxna: 3+4 Delt vuxna: 3+3
Anm & delt valpar: 4+3

Babyklass hanar
Hot Isle Gaspar, 2 HP
Magic Blues Bobby Bland, 3
Magic Blues Bruce Springsteen, 4
Magic Blues Buddy Guy, 1 HP BIM-baby

Babyklass tikar
Hot Isle Garabina, 2 HP
Hot Isle Generosa, 3
Magic Blues Bathory, 1 HP BIR-baby

Unghundsklass hanar
Cous-Cous Regaliz Carino, VG/2
JWW-14 Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-1 CERT BIR-unghund BIR

Championklass hanar
C.I.B NORD UCh C.I.B.P DK UCh NO LCCH SE LCCH SE V-10 Hot Isle Basileo, VG/1

Juniorklass tikar
Hot Isle Felicita, EXC/1 CK BT-2 CERT BIR-junior

Unghundsklass tikar
Magh Itha’s Aerin, EXC/1 CK BT-3 R-CERT

Championklass tikar
C.I.B FI UCh NO UCh SE UCh Cocolores Hatari, EXC/1 CK BT-1 BIM



———————————————————————————
FKK INT Åland 2014-09-28
Domare: Maija Mäkinen, FI
Anm: 2+2 Delt: 2+1

Unghundsklass hanar:
JWW-14 Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-1 CERT CACIB BIR

Öppen klass hanar
Royal Tramp’s El Paladin, G

Unghundsklass tikar
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT CACIB BIM

—————————————————————————

DKK INT KBHV-14 Hilleröd 20/9-14

Domare: Maria.G.C Veiga Portugal
Hanar
Championkl
DK UCH Baron De Bufera EXC 1 CK CACIB KBHV-14 BIM
SE UCH DK UCH KBHV-12,13 O’Gradi’s Aqui EXC 2CK BH 2 R-CACIB
Tikar
Juniorkl
Hot Isle Felicita EXC CK CERT KBHJV-14 BT 2
Championkl
SE UCH DK UCH O’Gradi’s Andanza EXC CK CACIB KBHV-14 BIR

————————————————————–

SKK int Gimo 2014-09-13

Domare Inga Sill, Estland

Juniorklass
Hot Isle Felicita EX/l

Championklass
Ch Hot Isle Alejandra EX/l CK BT-l CACIB BIR
bir_gimo_galgo_14

———————————————————–

SKK int Högbo Bruk 2014-09-06

Domare Tanya Ahlman-Stockmari, Finland

Juniorklass
Hot Isle Felicita VG/l

Championklass
Ch Hot Isle Alejandra EX/l CK BT-l CACIB BIR

—————————————————————

SKK INTERNATIONELL Eslöv 13 September 2014

Domare: Birgitta Svarstad
Hanar
Öppenkl
Royal Tramp’s El Paladin EXC CK BH 2 CERT R-CACIB CHAMPIONAT
Championkl
SE UCH DK UCH KBHV-12,13 O’Gradi’s Aqui EXC CK CACIB BH BIM
Tikar
Unghundskl
SE JV-13 Magh Itha’s Arien EXC CK CERT BT 3
Öppenkl
Coastwinds Rider Leyenda EXC
Championkl
NORD UCH O’Gradi’s Alteza EXC 1 CK CACIB BT BIR
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Andanza EXC 2 CK BT 2 R-CACIB
SE UCH Warlock’s Riqueza EXC 3 CK BT 4

——————————————————————-

SVVK/Södra Lund 13-9-14

Domare: Van Steelant-Benoit Belgien
Hanar
Champion kl
DK UCH SE UCH KBHV-12, 13 O’Gradi’s Aqui EXC CK BH BIM
Tikar
Unghundkl
Magh Itha’s Alsrin Exc/ VG ??
SE JV-13 Magh Itha’s Arien EXC 1 CK CERT BT BIR
Brukskl
SE UCH DK UCH LCCH KBHV-12 O’Gradi’s Azafran VG
Öppenkl
Coastwinds Rider Leyenda EXC CK BT 3 R-CERT
Champion kl
NORD UCH KBHV-13 O’Gradi’s Alteza EXC
SE UCH DK UCH O’Gradi’s Andanza EXC 1CK BT 2
Avelskl.
C.I.B DK UCH JV-07 NORD V-07 SE UCH SE V-09 Warlock’s Ligereza
tävla med O’Aqui, O’Andanza O’Azafran O’Alteza
Uppfkl.
Kennel O’Gradis
tävla med. O’Aqui,O’Andanza O’Azafran O’Alteza

——————————————————————

SKK int Visby 2014-08-31

galgo resultat Domare Jan Coppers, Holland

Juniorklass
Hot Isle Felicita EXC/l CK BT-1 CERT BIR

Veteranklass
Ch Hot Isle Alejandra EXC/l CK BT-2 BIR-veteran

———————————————————————-

SKK nat Visby 2014-08-30

galgo espanol Domare Hetty Van Der Lee-Grevelt, Holland

Juniorklass
Hot Isle Felicita EXC/l CK BT-1 CERT BIR

Veteranklass
Ch Hot Isle Alejandra EXC/l BIR-veteran

————————————————————-

SKK NAT Ljungskile 2014-08-23

Domare: Leif Ragnar Hjort, Norge
2+4 anmälda

Hanar:

Unghundsklass:
Cous-Cous Regaliz Amante , EXC/1

Öppen klass:
Royal Tramp´s El Paladin, VG/1

Tikar:

Junior klass:
Cous-Cous Regaliz Memoria, EXC/1

Unghundsklass:
Grey Mountain Corazon, EXC/2
SE JV-13 Magh Itha´s Arien, EXC/1 CK, CERT, BIR

Champion klass:
SE U CH Warlock´s Riqueza EXC/1 CK, BT-2

———————————————————-

SKK INT Norrköping 2014-08-17

Domare: Annika Ulltveit-Moe
Anm: 1+2 Delt: 1+2

Juniorklass hanar
Hot Isle Fausto, EXC/1

Unghundsklass tikar
Magh Itha’s Alsirin, EXC/1

Championklass tikar
SE UCh NO UCh NO JV-13 Hot Isle Delicia, EXC/1 CK BT-1 CACIB BIR

——————————————————————————

SKK nat Eskilstuna 2014-08-16

Domare: Kenneth Edh (domarbyte)
Anm: 1+3 Delt: 1+2

Juniorklass hanar
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-1 CERT BIM

Juniorklass tikar
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR

Unghundsklass tikar
Magn Itha’s Aerin, EXC/1

———————————————————

SvVK Bjurholm 2014-08-16

resultat Galgo Espanol Domare Björn Fritz, Tyskland

Juniorklass
Hot Isle Felicita EX/l CK BT-1 CERT BIR BIR-junior

Bruksklass
Ch Hot Isle Alejandra EX/l CK BT-2 BIR-bruks

———————————————————-

WDS Helsingfors 2014-08-09

resultat Galgo Español – domare Tamas Jakkel, Ungern

Juniorklass hanar
Finblackies Forrest Gump, EXC/2
Hot Isle Fausto, EXC/1 JWW 2014 R-CERT

Unghundsklass hanar
Barbate de Monte Podrido, VG/1

Öppen klass hanar
Finblackies Always On The Run, EXC/1 CERT Champ R-CACIB
Finblackies Run To You, EXC/2

Championklass hanar
C.I.B FI SE EE UCh Multi vinnare Hot Isle Caudillo, EXC/2
C.I.B Multi Ch Multi vinnare Hot Isle Cayetano, EXC/1 CACIB WW 2014 BIR

Juniorklass tikar
Calathea Zola, EXC/1 CERT JWW 2014
Hot Isle Fermina, EXC/2 R-CERT
Hot Isle Florentina, EXC/4
Ibiza Galgo De Fuego, EXC/3

Öppen klass tikar
Grey Mountain Nalda, VG/1

Championklass tikar
Cocolores Karlotta, EXC/2 R-CACIB
DK SE UCh DKJV-12 PMJV-12 Grey Mountain Nadine, EXC/3
C.I.B FI SE DK NO UCH NORD V-11 Hot Isle Crescencia, EXC/1 CACIB WW 2014 BIM
FI UCh Randeros Ximena, EXC/4

Uppfödarklass
kennel Finblackies, 2 HP (?)
kennel Hot Isle 1 HP BIR-uppfödare

——————————————————————

SKK nat Svenstavik 2014-08-03

Domare Agneta Kappers, Sverige

Juniorklass
Hot Isle Feliciano EX/l CK CERT BIM

Juniorklass
Hot Isle Felicita EX/l CK CERT BIR

Championklass
Ch Hot Isle Alejandra EX/l CK BT-2

——————————————————–

SvVK Svenstavik 2014-08-02

Domare Saija Juutilainen, Finland

Juniorklass
Hot Isle Feliciano EX/l BIM-junior

Juniorklass
Hot Isle Felicita EX/l CK CERT BIR BIR-junior

Bruksklass
Ch Hot Isle Alejandra EX/l BIS-4 bruks

———————————————————–

SKK nat Alfta 2014-07-12

Domare Jelena Kruus, Estland

Juniorklass
Hot Isle Felicita l/EX CK CERT BT-2

Championklass
CIB NORD DK U CH NOV-09 SELCCH
NOLCCH FINLCCH EELCCH Hot Isle Alejandra 1/EX CK BIR

———————————————————————

SKK Askersund

Domare: Svante Frisk
Anm & delt 1+4

Juniorklass hanar
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-1 CERT BIM

Juniorklass tikar
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-2 CERT

Unghundsklass tikar
Magh Itha’s Ailinel, EXC/1

Championklass tikar
Ch Hot Isle Crescencia, EXC/1 CK BT-1 CACIB BIR
Ch Warlock’s Riqueza, EXC/2 CK BT-3 R-CACIB

—————————————————

SvVK Råneå 2014-07-06

Domare: Arne Foss, Norge
Anm & Delt: 2+4

Juniorklass hanar
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-1 CERT BIR-junior BIM-junior, BIM
Hot Isle Felicano, EXC/2

Juniorklass tikar
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR-junior BIS-junior, BIR BIS-3

Unghundsklass tikar
Magh Itha’s Ailinel, EXC/1 CK BT-2 R-CERT BIR-unghund BIS-3 unghund

Championklass tikar
SE UCH Rabilargo’s Cattla, EXC/1 CK BT-3
NO UCH SE UCH Rabilargo’s Dancing Delia O Delight, EXC/2 CK BT-4

————————————————

SKK INT Piteå 2014-07-05

Domare: M Pylvänäinen-Suorsa, Finland
Anm & Delt: 2+4

Juniorklass hanar
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-1 CERT BIM
Hot Isle Felicano, VG/2

Juniorklass tikar
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-2 R-CERT

Unghundsklass tikar
Magh Itha’s Ailinel, EXC/1 CK BT-1 CERT CACIB BIR
Randeros Donana, G

Championklass tikar
SE UCH Rabilargo’s Cattla, VG/1

———————————————————-

SKK Borås nat 2014-06-29

Domare: Marion Finney, Irland
Anm: 2+7 Delt: 2+5

Unghundsklass hanar
Baldomero de Monte Podrido, EXC/1

Öppen klass hanar
Royal Tramp’s el Paladin, EXC/1

Juniorklass tikar
Grey Mountain Corazon, VG/2
Magh Itha’s Alsirin, EXC/1 CK BT-2 CERT

Championklass tikar
DK JV-12 DK UCH NORD JV-12 SE UCH Grey Mountain Nadine, EXC/2 CK BT-3
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Alteza, EXC/1 CK BT-1 BIR
SE UCH Warlock’s Riqueza, EXC/3

———————————————————————–

DKK INT Vejen 2014-06-22

Domare: Rudi Brandt, Danmark

Juniorklass hanar
Hot Isle Fresco, EXC/2
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-2 CERT

Championklass hanar
SECH DKCH FICH NOCH NORDCH ROCH INTCH DEVDHCH EUW12 Hot Isle Cayetano, EXC/2 CK BH-3 R-CACIB
DKCH Barón De Bufera, EXC/1 CK CACIB BIR BIG-2

Juniorklass tikar
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIM

Hot Isle uppfödargrupp, HP BIR-uppfödare

———————————————————

DKK INT Vejen 2014-06-21

Domare: Birte Scheel, Danmark

Juniorklass hanar
Hot Isle Fresco, EXC/2
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-3 CERT

Championklass hanar
SECH DKCH FICH NOCH NORDCH ROCH INTCH DEVDHCH EUW12 Hot Isle Cayetano, EXC/2 CK BH-2 R-CACIB
DKCH Barón De Bufera, EXC/1 CK CACIB BIR

Juniorklass tikar
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIM

Hot Isle uppfödargrupp, HP BIR-uppfödare

——————————————————-

SKK nat Vännäs 2014-06-14

Domare: Karl-Erik Johansson

Juniorklass tikar

Hot Isle Felicita EX/l

Championklass tikar

CIB NORD DK U CH NOV-09 EELCCH SELCCH NOLCCH FILCCH Hot Isle Alejandra EX/l CK BT-l BIR

————————————————————-

SvVK Vännäs 2014-06-15

Domare: Maria Gadolin

Juniorklass tikar

Hot Isle Felicita EX/l CK BT-l BIR BIS-3 Junior Cert

Championklass tikar

CIB NORD DK U CH NOV-09 EELCCH SELCCH NOLCCH FILCCH Hot Isle Alejandra EX/l CK BT-2

—————————————————

SKK INT Avesta 2014-06-15

Domare: Jarmo Vuorinen, Finland

Juniorklass hanar
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-1 CERT BIM

Championklass hanar
NO UCH SE UCH Elendili’s Eru, EXC/1 CK BH-3 CACIB

Veteranklass hanar
SE UCH SE V-09 Knallåsen’s Zodiaco, EXC/1 CK BH-2, BIR-veteran

Juniorklass tikar
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR

Veteranklass tikar
C.I.B C.I.B.P DE UCH NORD UCH SE LCCH SE V-07 Zarandillo Bella Ynez, EXC/1 CK BT-2, BIM-veteran

———————————————

G.R.A.I.N.S, Ljungbyhed 2014-06-01

Domare: Francisco Ruiz-Rodriguez, Spanien

Juniorklass hanar
Cous-Cous-Regaliz Amante, EXC/2
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-2 CERT, BIM-junior

Bruksklass hanar
C.I.B.P INT UCh NORD UCh WW-10 NORD V-10 NV-10-11-12-13 Grey Mountain Bartosz, EXC/1 CK BH-1 BIM

Championklass hanar
SE JV-12 SE UCh SE V-12 Finblackies Suomen Runner, EXC/2
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Aqui, EXC/1
CIB CIBP SE DK uch se v-11 CIC se no lcch Warlock´s Regaliz EXC/3

Juniorklass tikar
Cous-Cous Regaliz Memoria, EXC/2 CK
Cous-Cous Regaliz Querida, EXC
Grey Mountain Corazon, EXC/3 CK
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR BIS, BIR-junior BIS-junior
Magh Itha’s Alsirin, EXC
Randeros Danana, EXC/4

Unghundsklass tikar
Magh Itha’s Ailinel, EXC/1 CK BT-3 R-CERT, BIR-unghund BIS-unghund

Championklass tikar
SE UCh DK UCh DK JV-12 NORD JV-12 Grey Mountain Nadine, EXC
SDK UCh NO UCh NORD V-11 SE UCh Hot Isle Crescencia, EXC
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Alteza, EXC
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Andanza, EXC
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Azafran, EXC/3
SE Uch Paramour Devine And Fine, EXC
SE UCh Rabilargo’s Cattla, EXC/4
NO UCh SE UCh Rabilargo’s Cayenne, EXC/1 CK BT-2
SE UCh Warlock’s Regalada, EXC
SE UCh DK UCh SE LCCH DK LCCH NO LCCH Zakeya’s Suspicious Minds, EXC/2 CK

Veteranklass tikar
SE LCCH SE UCh Knallåsen’s Zalamer, EXC/1 CK BT-4, BIR-veteran BIS-2 veteran

Avelsgrupp
C.I.B DK UCh NORD JV-07 NORD V-07 SE UCh SE V-09 Warlock’s Ligereza, 1 HP BIR-avel BIS-avel

Uppfödargrupp
Kennel O’Gradi’s, 1 HP BIR-uppfödare BIS-uppfödare

——————————————–

FCI Euro Sighthound Show, Ljungbyhed 2014-05-31

Domare: Benjamin Sanchez Garcia, Spanien

Juniorklass hanar
Cous-Cous-Regaliz Amante, EXC/2
Cous-Cous Regaliz Carino, EXC/3
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-2 CERT, BIM-junior, FCI Euro Sighthound Junior Winner 2014

Championklass hanar
No UCh SE UCh Elendili’s Eru, VG
SE JV-12 SE UCh SE V-12 Finblackies Suomen Runner, EXC/3 CK
NO UCh SE UCh Grey Mountain Bartosz, EXC/1 CK BH-1 BIM
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Aqui, EXC/2 CK BH-3
DK UCh NO UCh SE UCh Warlock’s Leall, EXC/4

Veteranklass hanar
SE UCh SE V-09 Knallåsen’s Zodiaco, EXC/1 CK BH-4, BIM-veteran

Juniorklass tikar
Cous-Cous Regaliz Miel, G
Cous-Cous Regaliz Querida, EXC
Grey Mountain Corazon, EXC/2 CK R-CERT
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-4 CERT, BIR-junior, FCI Euro Sighthound Junior Winner 2014
Magh Itha’s Ailinel, EXC/4 CK
Magh Itha’s Alsirin, EXC/3 CK
Randeros Danana, EXC

Championklass tikar
C.I.B DK UCh JWW-08 NORD V-12 SE UCh Grey Mountain Belita, EXC/2 CK BT-2
SE UCh Hot Isle Concepción, EXC
SE UCh Hot Isle Corrida, EXC
SDK UCh NO UCh NORD V-11 SE UCh Hot Isle Crescencia, EXC
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Alteza, EXC
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Andanza, EXC/4 CK
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Azafran, EXC
SE Uch Paramour Devine And Fine, EXC
SE UCh Rabilargo’s Cattla, EXC/3 CK BT-3
NO UCh SE UCh Rabilargo’s Cayenne, EXC/1 CK BT-1 BIR

Veteranklass tikar
SE LCCH SE UCh Knallåsen’s Zalamer, EXC/1 CK, BIR-veteran BIS-4 veteran

Avelsgrupp
C.I.B DK UCh NORD JV-07 NORD V-07 SE UCh SE V-09 Warlock’s Ligereza, 1 HP BIR-avel BIS-3 avel

Uppfödargrupp
Kennel O’Gradi’s, 2 HP
Kennel Hot Isle, 1 HP BIR-uppfödare

—————————————————————-

SvVK Club Winner Show, Ljungbyhed 2014-05-30

Domare: Annette Bystrup, Danmark

Juniorklass hanar
Cous-Cous-Regaliz Amante, EXC/2
Cous-Cous Regaliz Carino, VG/3
Hot Isle Fausto, EXC/1 CK BH-1 CERT BIM, BIM-junior, Club Junior Winner 2014, Club Winner 2014

Championklass hanar
No UCh SE UCh Elendili’s Eru, VG/2
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Aqui, EXC/1 CK BH-2

Veteranklass hanar
SE UCh SE V-09 Knallåsen’s Zodiaco, EXC/1 BIR-veteran

Juniorklass tikar
Cous-Cous Regaliz Memoria, EXC/2 CK R-CERT
Cous-Cous Regaliz Miel, KEP
Cous-Cous Regaliz Querida, EXC
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR, BIR-junior, Club Junior Winner 2014, Club Winner 2014
Magh Itha’s Ailinel, EXC
Magh Itha’s Alsirin, EXC/4
Randeros Danana, EXC/3 CK

Championklass tikar
DK JV-12 DK UCh NORD JV-12 SE UCh Grey Mountain Nadine, EXC/4 CK
SE UCh Hot Isle Corrida, EXC/3 CK BT-4
SDK UCh NO UCh NORD V-11 SE UCh Hot Isle Crescencia, EXC/2 CK BT-3
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Alteza, EXC CK
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Andanza, EXC CK
DK UCh SE UCh O’Gradi’s Azafran, EXC CK
SE UCh Rabilargo’s Cattla, EXC/1 CK BT-2

Avelsgrupp
C.I.B DK UCh NORD JV-07 NORD V-07 SE UCh SE V-09 Warlock’s Ligereza, 2 HP
DK Uch SE UCh Zakeya’s Suspicious Minds, 1 HP BIR-avel BIS-3 avel

Uppfödargrupp
Kennel O’Gradi’s, 3 HP
Kennel Cous-Cous, 2 HP
Kennel Hot Isle, 1 HP BIR-uppfödare BIS-3 uppfödare

—————————————————————–

SKK Österbybruk INT 2014-05-25

Domare: Jasna Matejcic, Kroatien

Anm: 0+4 Delt 0+2

Juniorklass tikar
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR

Unghundsklass tikar
Hot Isle Débora, EXC/1 CK BT-2 CACIB R-CERT

——————————————————

SKK Nordskånska Kennelklubben Hässleholm 18/5 -2014

Domare: Marie Gadolin
1+4
Hanar
Champion kl
KBHV-12 SE UCH KBHV-13 DK UCH O’Gradi’s Aqui EXC CK CACIB BIM

Tikar
Junior kl
SE JV-13 Magh Itha’s Arien EXC CK CERT BT 2

Champion kl

DK JV-12 DK UCH NORD JV-12 SE UCH Grey Mountain Nadine EXC CK CACIB BT BIR
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Alteza EXC CK BT 4
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Andanza EXC CK R-CACIB BT 3

Ingen galgo placera sig i BIG.

——————————————————-

SKK Nat Sjulnäs 2014-05-17

Domare: Peter Mazura, Österrike
(0+2)

Juniorklass tikar
Randeros Doñana EXC/1 CK BT-2 CERT

Championklass tikar
SE UCH Rabilargo´s Catlla EXC/1 CK BT-1 BIR

———————————————-

SKK nat Västerås 2014-04-26

Domare: Agneta Kappers

Resultat Galgo Español

Anm: 1+3 Delt: 0+3

Juniorklass tikar
Hot Isle Felicita, EXC/2
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR

Veteranklass tikar
C.I.B C.I.B.P DK UCH NORD UCH SE LCCH SE V-07 Zarandillo Bella Ynez, EXC/1, BIR-veteran

—————————————————-

SKK INT Kista 2014-04-19

Domare: Agnes Ganami Kertes, Israel

Anm: 2+5 Delt: 0+5

Juniorklass tikar
Hot Isle Felicita, EXC/4
Hot Isle Fermina, EXC/2 CK BT-3 R-CERT
Magh Itha’s Alsirin, EXC/3
Randeros Dulcinea, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR

Championklass tikar
DK UCH FI UCH SE UCH Magic Blues Asta Kask, EXC/1 CK BT-2 CACIB

—————————————————-

SvVK Söråker2014-04-13

Domare: Ingela Kyrklund

Juniorklass hanar
Hot Isle Fausto, EXC/1

Juniorklass tikar
Hot Isle Felicita, EXC/3
Hot Isle Fermina, EXC/2 CK BT-2 R-CERT
Magh Itha’s Ailinel, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR
Hot Isle Fermina & Hot Isle Felicita – BIS-2 parklass
Hot Isle Fausto & Magh Itha’s Ailinel – BIS-3 parklass

————————————————————-

SKK nat Sundsvall 2014-04-12

Domar: Per Lundström

Juniorklass hanar
Hot Isle Fausto, EXC/1

Juniorklass tikar
Hot Isle Felicita, EXC/3 CK BT-3
Hot Isle Fermina, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR
Magh Itha’s Ailinel, EXC/2 CK BT-2 R-CERT

.——————————————–

SKK INT Malmö 2014-03-22

Domare: Paul Stanton

Juniorklass hanar
Hot Isle Fausto, EXC/1

Öppen klass hanar
Royal Tramp’s El Paladin, VG/1

Championklass hanar
C.I.B DK UCH DK V-13 EUW-12 FI UCH NO UCH NORD JV-10 NORD UCH RO CH SE UCH SE V-13 VDH CH Hot Isle Cayetano, EXC /1 CK BH-1 CACIB BIM
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Aqui, EXC/2 CK BH-2 R-CACIB

Juniorklass tikar
Cous-Cous Regaliz Memoria, VG/3
Grey Mountain Corazon, VG/4
Hot Isle Fermina, EXC/2
Magh Itha’s Alsirin, VG
SE JV-13 Magh Itha’s Arien, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR

Öppen klass tikar
DK JV-12 NORD JV-12 Grey Mountain Nadine, EXC/1 CK R-CERT

Championklass tikar
DK UCH NO UCH FI UCH SE UCH NORD V-11 Hot Isle Crescencia, EXC/3 CK BT-4
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Alteza, EXC/2 Ck BT-3 R-CACIB
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Andanza, EXC/1 CK BT-2 CACIB

Uppfödarklass
kennel Hot Isle, HP BIR-uppfödare

————————————————-

SvVK/ö Upplands Väsby 2014-03-15

Domare: Elmar Sistermann, Tyskland

Valpklass tikar
Hot Isle Erizelda, 2 HP
Hot Isle Felicita, 1 HP BIR-valp

Juniorklass hanar
SE JV-13 Baldomero de Monte Podrido, VG/2
Cous-Cous Regaliz Amante, EXC/1
Cous-Cous Amigo, VG/3

Championklass hanar
C.I.B DK UCH DK V-13 EUW-12 FI UCH NO UCH NORD JV-10 NORD UCH RO CH SE UCH SE V-13 VDH CH Hot Isle Cayetano, EXC/1 CK BH-1 BIR

Juniorklass tikar
Cous-Cous Regaliz Querida, VG/2
Randeros Dulcinea, EXC/1 CK BT-3 CERT BIR-junior

Unghundsklass tikar
Hot Isle Débora, EXC/1 CK BT-4 R-CERT BIR-unghund

Bruksklass tikar
DK UCH FI UCH SE UCH Magic Blues Asta Kask, EXC/1 CK BIR-bruks BIS-3 bruks

Championklass tikar
C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH Cocolores Hatari, EXC/2 CK
SE UCH Hot Isle Corrida, EXC/1 CK BT-2

Veteranklass tikar
C.I.B C.I.B.P DK UCH NORD UCH SE LCCH SE V-07 Zarandillo Bella Ynez, EXC/1 CK BT-1 BIM BIR-veteran BIS-3 veteran

————————————————————————-

SKK INT Strängnäs 2014-03-07

Domare: Knut Blütecher, Norge

Valpklass hanar
Hot Isle Fausto, HP BIM-valp

Valpklass tikar
Hot Isle Fermina, HP BIR-valp

Juniorklass hanar
Magh Itha’s Ainu, VG/1

Juniorklass tikar
Magh Itha’s Ailinel, EXC/1 CK BT-1 CERT BIR

Championklass tikar
SE UCH Hot Isle Corrida, EXC/1 CK BT-2 CACIB
DK UCH FI UCH SE UCH Magic Blues Asta Kask, EXC/2 CK R-CACIB
Ch Magic Blues Asta Kask blev BT-3

———————————————————

MY DOG INT Göteborg 6 /1 – 14

Domare: Silva Zeferino Portugal
2+5 (1)
Valpklass
Grey Mountain Corazon EXC HP BIR VALP

Hanar:
Öppenklass
Royal Tramp’s El Paladin EXC CK CERT CACIB BH BIM

Champion kl
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Aqui EXC CK R-CACIB BH 2

Tikar:
Unghund kl
Grey Mountain Nelida EXC CK CERT BT 3

Champion kl:
C.I.B DK UCH JWW-08 NORDV-12 SE UCH Grey Mountain Belita EXC 4
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Alteza EXC 3
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Andanza EXC CK CACIB BT BIR
DK UCH SE UCH O’Gradi’s Azafran EXC CK R-CACIB BT 2

Uppfödarkl:
Kennel O’Gradis tävla med
O.Aqui O.Alteza O.Andanza O.Azafran HP

Ingen galgo placera sig i finalringen .

—————————————————————————