shadow

Utställningsresultat

 

Här kan ni lägga upp resultat från utställningar, gärna enligt följande:

Datum, Utställningsplats, Arrangör, Status (INT/NAT), Ras, Domare
Resultat

Skriv resultatet som kommentar nedan (scrolla allra längst ner på sidan till kommentarsfältet), om du är inloggad och har minst en godkänd kommentar redan så postas kommentaren genast.
Lägg gärna in länkar till en bild eller flera.
OBS! MAX 600px BREDD PÅ BILDERNA! 

97 comments on “Utställningsresultat

  1. SKK INT Stockholm Hundmässa Svens Vinnare 2013-12-08
    Domare: Gajic Zeljko, Slovenien
    Galgo Español
    Anm & Delt: 5+10

    Juniorklass hanar
    Baldomero de Monte Podrido, EXC/1 CK BH-4 CERT Se JV-13
    Magh Itha’s Ainu, EXC/2

    Championklass hanar
    C.I.B.P DK UCH NO LCCH NORD UCH SE LCCH SE V-10 Hot Isle Basileo, EXC/2 CK BH-2 R-CACIB
    C.I.B DK UCH DK V-13 EUW-12 FI UCH NO UCH NORD JV-10 RO CH SE UCH Hot Isle Cayetano, EXC/1 CK BH-1 CACIB BIM
    NO UCH SE UCH Magic Blues Alvin Lee, EXC/3 CK BH-3

    Juniorklass tikar
    Magh Itha’s Ailinel, EXC/3
    Magh Itha’s Alsirin, EXC/2
    Magh Itha’s Arien, EXC/1 CK BT-4 CERT SE JV-13

    Unghundsklass tiakr
    Hot Isle Delicia, EXC/1 CK R-CERT

    Championklass tiakr
    C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH Cocolores Hatari, EXC
    C.I.B FI UCH NO LCCH NORD UCH SE LCCH SE V-12 Hot Isle Bryzcocho, EXC/2 CK BT-2 R-CACIB
    SE UCH Hot Isle Corrida, EXC/4 CK
    DK UCH FI UCH SE UCH Magic Blues Asta Kask, EXC
    DK UCH SE UCH O’Gradi’s Alteza, EXC/3 CK BT-3
    SE UCH Rabilargo’s Bibiana, EXC/1 CK BT-1 CACIB BIR

    Avelsklass
    SE UCH Rabilargo’s Bibiana, 1 HP

    Uppfödarklass
    kennel Magh Itha’s, 1 HP
    kennel Hot Isle, 2 HP

  2. Sloughi; Halim de la cité du Guerrier BIR CERT o CACIB
    Domare: Jelena Kruus, Estland
    http://cdn1.cdnme.se/917484/6-3/nfa2855_5278df4a9606ee52c9874ab2.jpg

    Galgo valpar
    Magh Itha’s Ainu, HP BIM-valp Magh Itha’s Ailinel HP BIR-valp
    http://cdn1.cdnme.se/917484/6-3/nfa2767_52754dbce087c332809b1bd2.jpg

    Galgo BIR o BIM
    C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH NORD JV-10 Hot Isle Cayetano, EXC CK BH-1 CACIB BIR
    NO UCH SE UCH Rabilargo’s Bibiana, EXC CK BT-1 CACIB BIM
    http://cdn1.cdnme.se/917484/6-3/nfa2794_52755053ddf2b37f0014c3bc.jpg

    Chart Polski (tyvärr vet jag varken namn eller resultat)
    http://cdn1.cdnme.se/917484/6-3/nfa2796_527550b8ddf2b33f49f16c3c.jpg

  3. SKK Växjö INT 2013-11-01
    Domare: Jelena Kruus, Estland

    Valpklass hanar
    1. Magh Itha’s Ainu, HP BIM-valp

    Valpklass tikar
    1. Magh Itha’s Alsirin, HP BIR-valp
    2. Magh Itha’s Ailinel, HP

    Championklass hanar
    1. C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH NORD JV-10 Hot Isle Cayetano, EXC CK BH-1 CACIB BIR

    Championklass tikar
    1. NO UCH SE UCH Rabilargo’s Bibiana, EXC CK BT-1 CACIB BIM
    2. SE UCH Warlock’s Regalada, EXC CK BT-2
    3. SE UCH DK UCH O’Gradi’s Alteza, EXC

    • Annika Janson

      Jag skrev fel valp som vinnare – det var Magh Itha’s Ailinel som var BIR-valp!

  4. Britt

    SvVk norra / Boden 2013-10-19
    Galgo Espanol
    0+1 ( 0+1 valp)

    Domare: Elisabet Janzon

    valpklass tikar 6-9 mån
    Randeros Doñana 1 hp BIR BIS-4

    chklass
    Ch Rabilargo´s Catlla EXC CK BIR

  5. SvVK Enköping 2013-10-06

    Domare: Karin Hedberg
    Anm & delt vuxna: 1+3 Anm & delt valpar 1+4

    Valpklass hanar
    Magh Itha’s Ainu, HP BIM-valp

    Valpklass tikar
    Magh Itha’s Aerin, 4
    Magh Itha’s Ailinel, 1 HP BIR-valp
    Magh Itha’s Arien, 3
    Randeros Dulcinea, 2 HP

    Bruksklass hanar
    C.I.B FI UCH NO JV-11 NO UCH SE LCCH SE UCH Magic Blues Alvin Lee, EXC CK BH-1 BIR, BIR-bruks BIS-3 bruks

    Bruksklass tikar
    DK LCCH NO LCCH SE LCCH SE UCH Zarandillo Querida Chamaca, VG

    Championklass tikar
    C.I.B DK V-09 DK V-10 FI UCH NO LCCH SE LCCH NORD UCH SE V-12 Hot Isle Bryzcocho, EXC CK BT-1 BIM
    SE UCH Hot Isle Corrida, EXC CK BT-2

  6. DKK INT KBHV Ballerup
    GALGO ESPANOL

    Domare: Eli-Marie Klepp Norge
    Hanar
    Champion
    SE UCH DK UCH KBHV-12 O’Gradi’s Aqui EXC CK CACIB KBHV-13 BIM
    Tikar
    Öppenkl
    SE UCH O’Gradi’s Andanza EXC CK BT2 CERT R-CACIB CHAMPIONAT
    Champion kl
    SE UCH DK UCH O’Gradi’s Alteza EXC CK BT CACIB KBHV-13 BIR

  7. GALGO ESPANOL

    SVVK/södra Laröd 15/9-13
    Domare: Björn Fritz Tyskland
    2+7

    Tikar
    Baby kl
    Cous-Cous Regaliz Memoria 1 HP BIR BABY

    Valp kl
    Magh Itha’s Alsirin 1 HP BIR VALP

    Hanar
    Champion kl
    C.I.B DKUCH FIUCH NOUCH NORD JV-10 SEUCH Hot Isle Cayetano EXC 1 CK BH BIM
    DKUCH SEUCH O’Gradi’s Aqui EXC 2 CK BH 2

    Tikar
    Champion kl
    SEUCH DKUCH O’Gradi’s Alteza EXC 4 CK
    SEUCH O’Gradi’s Andanza EXC 2 CK BT 2
    SEUCH DKUCH KBHV-12 O’Gradis Azafran EXC 3 CK BT 4
    SEUCH W’arlock’s Riqueza 1 CK BT BIR

    Veteraner
    SE LCCH SEUCH Knallåsen’s Zalamer 1 CK BT 3 BIR veteran

    Avels kl
    C.I.B mm Warlock’s Ligereza tävla med O.Aqui O.Andanza O.Azafran O.Alteza BIS 2
    Uppf kl. Kennel O’Gradi’s tävla med O.Aqui O.Andanza O.Azafran O.Alteza BIS 4

    Tyvärr vet jag inte hur det gick för Valparna och Doris i finalen ………snälla fyll på

Kommentera